Burst Your Bubble | ‘Ik geniet steeds bewuster van het leven’
'Ik ben Jeroen, 81 jaar. Geboren en getogen in Apeldoorn, waar ik tot 2000 woonde en sporadisch in aanraking kwam met andere, niet westerse, culturen. Daar kwam begin jaren 70 een beetje verandering in, toen ik met een Turkse gastarbeider meereisde naar zijn thuisland en familie.
Het was hartverwarmend hoe welkom we daar waren, niet alleen bij zijn ouders en broers, maar ook bij vreemden werden we thuis uitgenodigd om te eten. Overal werden we gastvrij ontvangen.
Toen al realiseerde ik me dat dit omgekeerd niet het geval was. Wij nodigden geen Turkse mensen bij ons thuis uit, al helemaal niet voor het eten; ook niet na onze geweldige ervaringen met de Turkse gastvrijheid. Mijn bubbel zat potdicht.
Nu in Eindhoven, een halve eeuw later, leef ik temidden van een bevolking van bijna de helft allochtonen: arbeidsmigranten, statushouders, studenten, asielzoekers, Europeanen, Aziaten, Afrikanen, christenen, hindoes, islamieten, niet-religieuzen - samen met de lokale Brabanders. Kortom een mengelmoes van culturen waarin ik mij als wereldburger helemaal thuis voel.
Soms kom ik met internationals in contact omdat zij mijn nieuwe buren zijn, die hulp of informatie nodig hebben. Maar dan blijft het daar bij, of bij een kopje koffie. Of er is sprake van een korte voorbijgaande ontmoeting in de bibliotheek of supermarkt.
De Burst Your Bubble events zijn voor mij dan ook een ideale gelegenheid om met mensen uit andere culturen in verbinding te komen. Niet alleen chatten over herkomst, werk en familie, maar vooral in de Jump-gesprekken mijzelf kwetsbaar aan hen laten zien, belangstelling in hen tonen en ze op die manier uit te nodigen om ook naar mij open te zijn. Elke bijeenkomst weer ben ik nieuwsgierig naar de nieuwe deelnemers en zoek ik ze op om het Jump-gesprek te doen. Steeds weer ervaar ik begrip, betrokkenheid, veiligheid en warmte binnen de gespreksgroep met mensen die ik nog niet eerder ontmoet heb. En elke keer weer is er aan het eind van de avond, die voor sommigen aarzelend en onzeker begon, een sfeer van dankbaarheid en gelijkgestemdheid.
Mijn gezondheid gaat hollend achteruit. Ik geniet steeds bewuster van het leven met mijn lief, mijn kinderen, mijn dierbaren om mij heen, naar muziek luisteren, puzzelen, lekker koken en eten, en van ontmoetingen.
Ik kijk weer uit naar de volgende Burst Your Bubble, die, weet ik uit ervaring, weer anders zal zijn dan alle vorige. Niet beter of minder, maar gewoon anders. Zoals altijd sta ik weer open voor de komende, nieuwe ontmoetingen.'
Burst your Bubble bijwonen?
Kijk opwww.burstyourbubble.nlvoor nieuwe sessies
Burst your Bubble is een methode van de Jump Movement Foundation ontwikkeld door Ineke Hurkmans. Eindless is een uitgave van stichting Uit in Eindhoven. Samen laten ze je op een nieuwe manier naar de stad en haar inwoners kijken, zodat je zelf mogelijkheden ziet om meer te leren, contacten te leggen en bij te dragen aan een inclusieve stad waar iedereen welkom is.